منطقه بازاریابی

Menu

ایده های جدید خلق کنید

ایده های جدید خلق کنید.

در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز در حال تغییر و تحول است. هر روز در مورد اختراعات و پیشروی بشر در زمینه های تکنولوژی، صنعت و روانشناسی و .. اخبار جدید می شنویم. برای همراستا شدن با دنیای در حال پیشرفت ما نیز باید به نحوه تفکر خود، آرایشی جدید بدهیم. توانایی متفاوت فکر کردن را در هر زمینه ای که در آن فعال هستید در خود پرورش دهید. از ابزارهای خلاقیت که در اختیارتان قرار می گیرد نهایت استفاده را ببرید. برای این که به یک ایده ارزشمند برسید، فراموش نشود که باید در آن زمینه اطلاعات لازم را کسب نمود. این شرطی مهم در زمینه خلاقیت می باشد چرا که در غیر این صورت ایده ای خلق خواهد شده که نهایتا کارایی و ارتباط لازم با اهداف مورد نظر را نخواهد داشت.

Untitled

ساختارها را بشکنید.

ذهن انسان همواره توسط بسیاری از الگوها و چارچوب های مسدود و قفل گردیده است. این الگوها بر نحوه تفکر اثراتی بزرگ گذاشته و به نوعی کنترل کننده آن نیز محسوب می شوند. برای شکستن این چارچوب ها و رسیدن به آزادی تفکر کافی است که آن ها را شناسایی کرده و در جهت شکستن آن ها قدم بردارید. از این روش ها استفاده نمایید.

 1. فرضیات را به چالش بکشید.

در هر زمینه ای که فکرش را بکنید فرضیاتی موجود هستند که در واقع مشخص کننده محدوده اختیارات و عمل در آن زمینه محسوب می شوند. در هر موقعیتی می تواند فرضیات را شناخت و یا تعریف نمود. با به چالش کشیدن آن ها قادر خواهید بود چرخه ای جدید از احتمالات پدید آوردید.

به عنوان مثال تصور کنید قصد خرید منزلی را دارید با این فرض که هیچ پولی برای پیش قسط آن ندارید. اکنون زمان آن رسیده تا این فرض را به چالش بکشید.

برای تهیه پول پیش و شکستن این فرض، می توانید:

 • بخشی از وسایل منزلتان را به فروش برسانید.
 • برای خود شغل دوم بیابید.
 • اضافه کاری انجام دهید.
 • درخواست وام کنید.
 • پول قرض بگیرید.
 • با یک شخص ثروتمند ازدواج کنید.

Untitled1

 1. مسائل را به گونه ای متفاوت، دوباره تعریف کنید.

یک مسئله را از یک یا چندین زاویه جدید مورد بازبینی قرار دهید. می توانید با پرسیدن این سوال ها شروع کنید.

 • چه نیاز هست که این مشکل یا مسئله حل شود؟
 • برای یافتن راه حل با چه موانعی روبه رو هستیم؟
 • در صورتی که این مسئله حل نشود چه اتفاقاتی خواهدافتاد؟

با اضافه کردن تعداد سوالات از این قبیل این امکان را به خود می دهید که با بصیرت جدیدی به مسائل نگاه کنید و برای حلشان ایده های جدیدی خلق نمایید. به بیان دیگر تعریف مسئله با روش های جدید باعث خلق راه حل های جدید خواهد شد.

 

 1. برعکس فکر کنید.

Untitled2اگر به هر دلیلی قادر نیستید در مورد مسائل جدیدی بیاندیشید تلاش کنید تا در مورد مسائلی که می شناسید اما به روشی برعکس فکر کنید. این سبک تفکر در واقع از برعکس کردن الگو ها ناشی می شود . به عنوان مثال چه می شد اگر لوکوموتیو قطار به جای جلو در انتهای آن قرار می گرفت؟ برای اطلاعات بیشتر در باره این روش به کتاب تفکر جانبی نوشته دکترادوارد دوبونو رجوع کنید.

 

 

 1. روش های بیان مسئله را تغییر دهید.

اکثریت قریب به یقین ما انسان های عموما عادت داریم که به روش های شفاهی به بیان و توضیح مسائل بپردازیم. اما فقط برای ترک عادت به این روش های نیز بیندیشید.

 • موزیک
 • عکس
 • سفالگری
 • بازی با کلمات

مثال های بالا تنها ابزارهایی هستند که شما را قادر می سازند تا مسائل را از طریق آنها بیان کنید. البته نکته کلیدی این است که در استفاده از آن ها تلاشی برای حل مسئله صورت نگیرد. چرا که تنها هدف بیان مسئله است به روشی متفاوت. بیان و شرح مسئله به روشی جدید و متفاوت، الگوها و چارچوب هایی جدید به وجود می آورد و این الگوهای جدید ما را به سمت راه حل های جدید سوق خواهد داد.

 1. مسائل بی ربط را به یکدیگر مرتبط سازید.

Untitled3در هر مسئله اجزای بی ربط بسیاری وجود دارند که درصورت ایجاد ارتباط باعث حل شدن آن می شوند. به عنوان مثال یادآوری داستان ارشمیدس و حمام و نیوتن و سیب معروفش خالی از لطف نیست.

اتفاقات تصادفی و ارتباط دادن اآگاهانه آن ها با یکدیگر می توانند خلاقیت های بسیاری را به بار آورند. ذهن خود را فعال کنید و در موقعیت های غیر منتظره به دنبال محرک بگردید، شاید در دل همین محرک ها عواملی یافت شود که بتوانید به موقعیتی که در آن قرار گرفته اید ربطش دهید. این روش های را امتحان کنید:

 • یک کلمه کلیدی یا یک جمله را مرتبط با موقعیتی که در آن قرار دارید انتخاب نمایید، آن را در وسط یک صفحه یادداشت نمایید. هر چیزی که به ذهنتان خطور میکند روی همانن صفحه نوشته و به دنبال یافتن ارتباط بین کلمات باشید.
 • کلمه کلیدی یا جمله انتخابی را در وسط یک صفحه بنویسید. از یک لغت نامه به صورت کاملا تصادفی یک کلمه را بیابید و آن را نیز یادداشت نمایید. اکنون زمان آن است که ارتباط بین موقعیت خود و کلمه انتخابی را پیدا کنید.
 • به صورت انتخابی یک عکس یا نقاشی را انتخاب کرده و ببینید می توانید ارتباطی بین آن و مسئله خویش پیدا کنید یا خیر. اگر چیزی یافتید با دقت آن را یادداشت کنید.
 1. تغییر چشم انداز

در طول سالیان زندگی دیدگاه ها و چشم انداز های گوناگونی نسبت به مسائل مختلف کسب کرده ایم. این دیدگاه های سبب ایجاد ایده هایی شده اند که اکنون کیفیت زندگی ما را تعیین می کنند. با تغیر دادن این چشم انداز ها می توانیم ایده های جدیدی را خلق کنیم.

 

از دیدگاه شخص دیگر استفاده کنید.

از افرادی که می شناسید سوال کنید که اگر در این موقعیت قرار می گرفتند چه کاری انجام میدادند. یا میتوانید به صورت فرضی خود را جای کسی که می شناسید قرار دهید و از این طریق راه حل هایی که به ذهن این فرد می رسید را یادداشت کرده و بررسی نمایید. این بازی اگر من … بودم نام دارد.

 

ذهن خود را فعال نمایید. تمرینات مربوط به خلاقیت را آغاز نموده وبرای تغییر کیفیت زندگی خود و دیگران تلاش کنید. مهم نیست که در اوایل هیچ ایده به درد بخوری خلق نشود. مهم این است که زمانی مشخص در روز صرف تفکر خلاقانه شود. اولین قدم را بردارید و از این سفر لذت ببرید.

 

 

 

Categories:   بازاریابی

یک دیدگاه